U15  Scottish Cup 

2013 Rules

Preliminary Round
To be played by 26 May

Barclays Grange v SMRH - Barclays Grange 140/1 (M Hancock 54ret, S Blain 53 ret) beat SMRH 136/4 (A Tetley 51ret)
Watsonian v Carlton - Watsonian 142/2 beat Carlton 127/9

Round 1
To be played by 16 June

Forfarshire v Stoneywood Dyce - Stoneywood Dyce conceded the match to Forfarshire
Aberdeenshire v Dundee HSFP - Aberdeenshire beat Dundee HSFP
Perth Doo'cot v Strathmore - Strathmore conceded the match to Perth Doo'cot
Huntly v Arbroath United - Huntly conceded the match to Arbroath United
Falkland v Stirling County - Falkland 118/4 (C Langlands 50ret, D May 29) beat Stirling County 114/8 (R Duffy 35, A Craig 3 for 27)
Broomhall v Freuchie - Freuchie conceded the match to Broomhall
Stenhousemuir v Largo - Largo 79/4 beat Stenhousemuir 78/6
Kinross-shire v Dunfermline - Dunfermline conceded the match to Kinross-shire
Clydesdale v East Kilbride - Clydesdale 140/2 (G Anderson 46*, A Gaffar 50ret) beat East Kilbride 35/5
Hillhead v Prestwick - Hillhead 63/6 beat Prestwick 59/7
Greenock v Poloc - Poloc 176/1 (A A Ahmed 54*, LWB James 53*) beat Greenock 90/4 (H Briggs 48*)
Ayr v West of Scotland - Ayr 104/1 beat West of Scotland 103/7
RH Corstorphine v Heriots - RH Corstorphine conceded the game to Heriots.
Hawick and Wilton v Barclays Grange - Barclays Grange 160/2 (S Blain 51*, R Lopes 48*, J Mullins 44) beat Hawick and Wilton 115/5 (R Alexander 45*)
Kelso v Gala - Kelson conceded the match to Gala
Watsonian v Penicuik - Penicuik conceded the match to Watsonian

Round 2
To be played by 7 July - side drawn first plays away

Forfarshire v Aberdeenshire - Forfarshire 189/5 (C Garden 51ret, R Johnstone 30) beat Aberdeenshire 92/9 (T Diamond 33, B Walker 3 for 17, R Johnstone 3 for 13)
Perth Doo'cot v Arbroath United - Arbroath United 150/5 (H Carnegie 50ret, B Plomer 26) beat Perth Doo'cot 63/7 (B Dallas 36*, A McGill 2 for 3)
Falkland v Broomhall - Broomhall have conceded the match to Falkland
Largo v Kinross-shire - Kinross-shire have conceded the match to Largo
Clydesdale v Hillhead - Clydesdale 156/5 (Z Ashraf 48*) beat Hillhead 80 all out (C Horn 36,H Mahmood 4 for 18, I Ameen 3 for 4)
Poloc v Ayr - Ayr 118/3 (I Craig 43) beat Poloc 117/1 (O Shah 53*)
Heriots v Barclays Grange - Heriots conceded the match to Barclays Grange
Gala v Watsonian - Gala conceded the match to Watsonian

Quarter-Finals
To be played by 4 August

Forfarshire v Arbroath United - Forfarshire 121/7 (C Garden 30, F Ross 33no, A Waller 2 for 29) beat Arbroath United 102 all out (H Carnegie 25, N Sinclair 21, R Johnstone 2 for 11, J Hogarth 2 for 20)
Falkland v Largo - Largo beat Falkland
Clydesdale v Ayr - Clydesdale 136/8 (A Ghaffar 37, K Dhami 41) beat Ayr 120/6 (J Baines 49*)
Barclays Grange v Watsonian - Barclays Grange 155/8 (J Crawley 35) beat Watsonian 58 all out (S Morrison 4 for 12, J Stuart 2 for 3)

Semi-Finals/Final
To be played on 11 August at Myreside (Watsonian CC), Edinburgh at 11.00a.m.
(reserve date 25 August)

Semi-Finals

Forfarshire v Largo - Forfarshire 59/0 (R Johnstone 35*) beat Largo 55/6 (J Hogarth 3 for 10)
Clydesdale v Barclays Grange - Barclays Grange 110/3 (J Crawley 45*, J Dickinson 31) beat Clydesdale 103/9 (K Dhami 32, S Morrison 3 for 22)

3rd/4th Play off

Largo beat Clydesdale

Final

Final - Forfarshire v Barclays Grange  Forfarshire 137/5 (R Johnstone 43) beat Barclays Grange 94 all out (J Hogarth 6 for 15 (inc hat trick).



Campaigns

Cricket in Scotland

Photo Galleries

Coaching Courses

Blogs

Kalli

 

Masuri

Live Sport

All partners