Under 13 Scottish Cup 2014 

 

Round 1 (to be played by 1 June 2014)
(First named team plays at Home)

Aberdeenshire v Huntly - Aberdeenshire 97 for 7 (N Elliott 26, C Stewart 2 for 11) beat Huntly 95 all out (C Stewart 35no, S Lister 31, N McCormack 3 for 6, B Tippitt 3 for 9)
Stoneywood Dyce v Elgin - Stoneywood Dyce 92 for 1 beat Elgin 91 for 4
Arbroath United v Kinross-shire - Kinross-shire 83 for no wicket (S McGregor 31no, T Douglas 30ret) beat Arbroath United 80 for 2 (B O'Mara 26no)
Forfarshire v Dundee HSFP - Forfarshire 41 for 9 beat Dundee HSFP 41 all out - less wickets lost
Dunfermline v Falkland - Dunfermline conceded the tie
Perth Doo’cot v Largo - Largo 106 for 5 beat Perth Doo'cot 32 for 9
Kelso v Watsonian - Watsonian best Kelso
Grange v SMRH - Grange 147 for 3 (B Davidson 31ret, R Edwards 30ret, F Campbell 31ret, C Peet 24no) beat SMRH 77 for 9 (S Tait 25, F Peet 2 for 16, C Peet 2 for 1)
Carlton v Livingston - Carlton 159 for 2 beat Livingston 67 all out
Penicuik v Melrose - Melrose conceded the tie
Clackmannan County v West Lothian - West Lothian conceded the tie
Ferguslie v Greenock - Greenock 26 for 6 (D Tahir 3 for 9, S Ahmed 3 for10) beat Ferguslie 25 all out (C Hay 3 for 7)
Prestwick v West of Scotland - Prestwick 129 for 5 (S Clelland 32no, C Turner 30no) beat West of Scotland (A Guy 30no, F Rao 3 for 16, C Turner 3 for 17)
East Kilbride v Poloc - Poloc 103 for 4 beat East Kilbride 90 for 4
Ayr v Stirling County - Stirling County conceded the tie

Bye: Clydesdale

  

Round 2 (to be played by 30 June 2014)
(First named team plays Away)

Aberdeenshire v Stoneywood Dyce - Aberdeenshire 72 all out beat Stoneywood Dyce 28 all out.
Kinross-shire v Forfarshire - Forfarshire conceded the tie
Falkland v Largo - Largo 146 for 4 beat Falkland 73 all out
Watsonian v Grange - Grange 167 for 3 (B Davidson 32no, W Tweedie 34no, R Edwards 32no) beat Watsonian 167 for 7 (R Fontana 30no, C Peet 3 for 24)
Carlton v Penicuik - Carlton 93 for 1 (I Gill 31ret) beat Penicuik 92 for 4 (F Tait 33ret)
Clackmannan County v Greenock - Clackmanan won on the toss of a coin
Prestwick v Poloc - Prestwick 150 for 5 (S Clelland 32ret, S Cole 31ret, C Turner 31ret) beat Poloc 118 for 4
Ayr v Clydesdale - Clydesdale 160 for 2 (D Cairns 30ret, R Heginbottom 33ret, S Walker 31ret) beat Ayr 96 all out (T Koleeswaran 3 for 14)

Quarter Finals (to be played by 27 July 2014)
(First named team plays at Home)

Aberdeenshire v Kinross-shire - Kinross-shire beat Aberdeenshire in a bowl out
Largo v Grange - Grange 172 for 2 (B Davidson 31ret, C Peet 30ret, R Edwards 30ret) beat Largo 45 all out (N Baddeley 31ret)
Carlton v Clackmannan County - Carlton 42 for 1 beat Clackmannan County 41 all out
Prestwick v Clydesdale - Clydesdale 117 for 5 (T Koteeswaran 30ret, J Morrison 3 for 19) beat Prestwick 110 for 4 (S Clelland 31ret)

Semi-finals

Kinross-shire v Grange - Grange 128 for 5 (C Peet 31ret, R Edwards 30ret, F Peet 30 ret) beat Kinross-shire 25 all out (F Peet 3 for 7)
Carlton v Clydesdale Carlton 94 for 5 (M Whittaker 31) beat Clydesdale 93 for 4

3rd/4th Play-off

Kinross-shire 77 for 3 beat Clydesdale 76 for 9

Final

Grange 109 for 8 (B Davidson 31ret, C Ede 4 for 16) beat Carlton 100 for 9 (R Main 30ret)

Grange win the Cup

Played at New Williamfield, Stirling on 17 August 2014

 

 

Campaigns

Cricket in Scotland

Photo Galleries

Coaching Courses

Blogs

Masuri

 

Live Sport

All partners